Явлението отдавна е известно в медицинския свят. Ефектът на Моцарт се нарича хармонизиращ ефект от музиката на известния композитор върху мозъчната дейност, енергията и физическото самочувствие. Класическата музика несъмнено има положителен ефект върху човешкото тяло. Често такива композиции се препоръчват за слушане на бременни жени. Лекарите казват, че това има благоприятен ефект върху бъдещото бебе, на което по-късно ще бъде по-лесно да разкрие своите таланти.
В края на ХХ век научната общност особено често повдига темата за невероятното въздействие на музиката на Моцарт върху човешкия мозък. Уникалното влияние било наречено ефектът на Моцарт. До ден днешен сред учените продължава да се обсъжда естеството на тази особеност. Фактите обаче говорят сами за себе си.
Първите експерименти по тази тема били проведени върху гризачи. В продължение на около два месеца плъховете са принудени да слушат едно и също нещо по 12 часа на ден. Това било Соната на Моцарт в до-мажор. Слушането довело до активиране на кората на мозъка им, те сякаш ставали по-мъдри. Оказа се, че след подобна музикална терапия гризачите започват да бягат през лабиринта с 30 процента по-бързо от преди. В допълнение, те са правили грешки с 27 процента по-рядко от обикновените плъхове.
Ако говорим за хора, то учените започнаха да изучават мозъчната дейност с помощта на магнитен резонанс. Според изследвания всяка музика влияе на човешкия мозък. Тя оказва възбуждащ ефект върху участък, явяващ се слухов център. Могат да се възбуждат участъци на мозъка, отговарящи за емоциите.
Но само слушането на музиката на Моцарт може да стимулира активирането на цялата кръв. Защо се случва така?
Последното има връзка с факта, че мозъкът ни е цикличен в своята дейност. Просто казано, нервната система има ритъм около 20-30 секунди. Според учените резонансът в мозъчната кора се причинява от звукови вълни, колебаещи се със същата честота. Американски изследователи решили да анализират честотните характеристики на музиката на няколко десетки композитори, за да определят колко често техните композиции съдържат вълни с дължина 20-30 секунди.
След като поставили всички данни в една таблица, станало очевидно, че авторите на повечето модерни поп проекти са в най-долната част по този показател. Междувременно Моцарт е на челната позиция. Композициите му, притежаващи уникални нюанси, протичащи музикални звуци и преливания, наистина притежават уникални свойства, които са идеално подходящи за биоритмите на човешкия мозък.