Музикотерапията е лечение, което включва слушане на определени композиции. Това се случва индивидуално или от група хора. Музиката може да звучи на заден план в комбинация с няколко други коригиращи техники, които увеличават ефективността на въздействието.
Методът се използва за премахване на различни емоционални отклонения и за коригиране на някои страхове. Забелязано е положителното влияние на музиката при лечението на някои сериозни заболявания.
Музикалната терапия е позната от няколко века. Още по времето на Питагор, Платон и Аристотел се споменават лечебните ефекти на музиката. Авицена е известен лекар, използвал музика при лечението на заболявания на нервната система. В съвременния свят първите сериозни споменавания за използването на музикотерапията са от 19 век, когато френският лекар Ескирол започва да въвежда слушане на музика в психиатрични болници. Тогава лекарят разчитал само на собствената си интуиция, но впоследствие терапията получила значителна научна обосновка. В момента тя се използва активно в психиатрията и други области.
Болести, при лечението на които често се използва психотерапия: неврастения, невроза, безсъние, психоза и шизофрения. Положителни аспекти се забелязват и при лечението на сърдечни заболявания, язви, бронхити, проблеми на пикочно-половата система, гастрит. Това е особено полезна информация за пациенти, които са алергични към някои лекарства.
Музикотерапията, за разлика от повечето други методи на лечение, позволява самолечение. Има дори специални сборници, обединени в отделни колекции и допринасящи за лечението на определени заболявания. Музикалната терапия не може напълно да замени необходимото лечение, но може да намали дозата на приеманите лекарства и да постигне ефекта на облекчаване на болката.
Цел на провеждане на музикотерапията
Някои музикални жанрове оказват успокояващо действие, дават релаксиращ и успокояващ ефект, в това вече няма съмнение. Освен това мелодията, използвана в музикотерапията, влияе на общия фон на настроението. Това не зависи от способностите на слушателя и се случва от само себе си.
Като цяло курсът на корекция с помощта на такава терапия може да включва следните цели:
• Емоционален разряд.
• Регулиране на емоционалното състояние.
• Борба с личните сътресения.
• Намаляване нивата на стрес.
Смята се също, че някои композиции могат да помогнат в борбата срещу някои физически неразположения.