Говорейки на научен език, безсънието е нарушение на съня, което се характеризира с недостатъчната си продължителност или незадоволително качество и е възможно едновременното присъствие на тези прояви.
Защо има безсъние? Много фактори могат да доведат до безсъние. Това са стрес, неблагоприятни условия за почивка (шум, светлина, физически и психологически дискомфорт), постоянна промяна на часовите зони, прием на различни лекарства, злоупотреба с алкохол, ендокринни нарушения, сърдечно-съдови и неврологични заболявания, респираторни заболявания, стомашно-чревни проблеми.
Последиците от безсънието са много неприятни: хроничната липса на сън води до оксидативен стрес и в резултат на това до проблеми с дългосрочната и краткосрочната памет. Освен това безсънието през нощта увеличава риска от инфаркт и инсулт за човек, страдащ от него, а също така нарушава образуването на костна тъкан. Друга неприятна последица от безсънието е наднорменото тегло, тъй като липсата на способност на организма да се възстановява неизбежно води до влошаване на метаболизма.
Как да се справим с безсънието у дома?
Има няколко доказани метода:
Създаване на режим и спазване на хигиената на съня. Това е комплексен процес, който на първо място предполага лягане и ставане от сън да стават в едно и също време. По време на установяването на режима не се препоръчва да лежите дълго време в леглото, след като се събудите, както и да спите през деня. Освен това си струва да замените неудобния матрак и да се запасите с тапи за уши, ако причината за безсънието са шумни съседи или „весели“ компании под прозореца.
Комфортната температура и влажност, пълното отсъствие на светлина също са важни условия за добрия сън.
Физически упражнения и поддържане на активен начин на живот. Разбира се, всичко е на умерено ниво, а изтощителните тренировки едва ли са подходящи за човек с безсъние. Разходките на открито, йога, пилатес, стречинг и скандинавско ходене обаче ще бъдат много полезни. В същото време не трябва да се занимавате с физическа активност преди лягане: по-добре е да тренирате три до четири часа преди планираното заспиване.
Диета. Не трябва да си лягате със силно чувство на глад, в този случай се препоръчва да изпиете чаша топло мляко или айрян, може да хапнете нещо леко. Пикантните ястия, тъмният шоколад, както и кафето, чаят, какаото и содата трябва да бъдат напълно премахнати от вечерната диета: всички тези продукти стимулират нервната система и пречат на съня.
Техники за релаксация. Можете да опитате медитация, да слушате успокояваща музика и да вземете топъл (но не горещ) душ. Но гледането на екшън филми, размишляването върху належащи проблеми, изясняване на отношенията със семейството и ангажирането с умствена дейност очевидно не са подходящи.
Ароматерапия
Ароматерапията се провежда с помощта на специални арома лампи, билкови възглавнички. Това могат да бъдат и релаксиращи вани с етерични масла: хвойна, лайка, портокал, кипарис и кедър допринасят за здравия сън. В допълнение, отварите от валериана, мелилот, ангелика, жълт кантарион, маточина, овес и червена трева помагат за нормализиране на съня.
Можете също да си направите специални възглавници ръчно. За целта напълнете калъфката на възглавница с трева с успокояващ ефект и спете върху нея. Подходящи са тези растения, въз основа на които се получават ефективни ароматни масла. С ароматна възглавничка и удобно легло от Mattro, със сигурност ще се наспите чудесно.
Народни средства
Рецептите на традиционната медицина също са много ефективни. Можете да лекувате безсънието с народни средства, като използвате мед, просто като го използвате всеки ден или го добавяте към чай. Но има и други опции, които допълват начините за бърза борба с безсънието. Сред тях са:
- Корен от валериан и риган. Смесете сухите билки по 1 ч.л. от всяка, залейте с кипяща вода (80 мл), кипнете на водна баня за 10 минути, охладете. Изпийте няколко глътки преди лягане.
- Мащерка с маточина и невен. Смесете всички билки (по 1 ч.л. от всяка), изсипете вряща вода (0,5 л), кипнете за 10 минути, оставете да стои 2 часа. Пийте по една чаша преди лягане.
- Специален чай. Добавете един банан към врящата вода (1 л), нарязан на няколко части, след 15 минути пуснете щипка канела, разбъркайте и свалете от котлона. Изпийте една чаша преди лягане.
Възможно е да се прилагат такива средства не само за възрастни, но и за деца. Те ще лекуват безсънието постепенно, като ежедневно намаляват проявите му. Преди да ги използвате, трябва да се консултирате с лекар, за да изключите случайно увреждане на организма.