Предимствата на музикотерапията правят възможно използването й при работа с деца. Безопасността, достъпността и лекотата на използване го правят добро решение за много семейства. Обикновено родителите молят специалист да избере комплекс от произведения, които помагат да се справят с възникналите проблеми. Най-често предпочитат да провеждат музикална терапия у дома, в естествени условия за детето.
Дори да са необходими други методи за корекция, музикотерапията остава добра помощ, тъй като обикновено е по-изгодна и достъпна, както финансово, така и във времето.
Структурата на детския мозък е чувствителна към всякакви влияния. Вибрацията и ритъмът оказват влияние върху физическото и емоционалното ниво, внасяйки хармония в много процеси в тялото.
Чувствителността на детето дава възможност да се наблюдават огнищата на анормална активност на органите, емоционално състояние. При неправилен избор на композиции или тяхната равномерност може да се получи нежелан ефект.
Музикалната терапия се използва от съвсем млада възраст. Това е особено полезно за деца, които страдат от липса на кислород. Структурните особености на мозъка им не осигуряват необходимото производство на ензими, но музикотерапията помага да се увеличи активността на тяхното производство. Този факт се потвърждава от много изследователи. Има подобрение в работата на сърдечно-съдовата система, както и на дихателната. Детето става по-спокойно, заспива по-добре.
Преди се предполагаше, че въздействието има ритъмът, а не мелодията, но след това тези теории се опровергаха – ритмичните звуци имат потискащи ефекти върху клетъчната активност, инхибирайки развитието. Важно е да се вземе предвид това при избора на музикални композиции за детето. За предпочитане е да избирате класически произведения, но внимавайте за индивидуалните реакции на детето.
Най-старият вид музикална терапия са приспивните песни. Преди много векове били забелязани благотворните ефекти на определени песни върху бебетата. Приспивните песни комбинират няколко фактора на развитие наведнъж: интуитивна корекция на мелодията, контакт с майката. Наличието на думи в успокояващи композиции има хармонизиращ ефект – те са по-полезни от мелодиите без думи. Приспивните песни са отражение на културата, в която се е родило бебето, и това, в безсъзнателно ниво, има успокояващ ефект върху него.
Терапията се използва в детските групи не само като корективен метод, но и като средство за развитие. Мелодиите влияят положително върху интелекта и творческото въображение, вътрешното естетическо формиране. Ако в семейството на детето е обичайно да се слуша добра музика, тогава то успява да се социализира по-добре и да намери изход от трудни ситуации. Този метод може да разшири представата на децата за света, където има много възможности и пътища. За детето става по-лесно да демонстрира чувства, да определя и изпълнява задачи. За детето става по-лесно да демонстрира чувства, да определя и изпълнява задачи.