
По-рано музикалната терапия не се използваше твърде много при пациенти в напреднала възраст, но след това нейните положителни аспекти все пак бяха оценени – това се оказа истинско откритие. Слушането на музика се е превърнало както в контакт с външния свят, така и в начина на възприемане. Успоредно с това настъпва корекцията на съществуващите нарушения. Каква е основата на процеса на въздействие?
Това е просто: вибрациите на музиката съответстват на вибрациите, излъчвани от човешкото тяло, както и отделните му системи и клетки. Когато хармонията е нарушена, вибрациите на тялото се променят – мелодиите могат да бъдат настроени отново в правилния и познат ритъм. Това се забелязва с активността на отделните системи. Пример: някои композиции подобряват паметта, други привеждат налягането в норма.
С течение на годините хармонията на тялото престава да бъде даденост и изисква грижи и подкрепа. Тази нужда не може да бъде пренебрегната, тя заплашва с болести на тялото. Освен това психиката, справяйки се по-рано с много емоционален стрес, е по-чувствителна с възрастта, дългогодишни психологически травми изплуват на повърхността.
Най-популярната област на използването на психотерапията сред възрастните хора: нормализиране на налягането, седативен ефект. Първата сесия е в състояние да демонстрира положителни резултати. Чести са случаите, когато ефективността на лечението с мелодии е била забелязана по време на рехабилитация след удари и различни усложнения. Поради повишената активност на клетките процесът на възстановяване се ускорява.
Лечението е доказало своята ефективност за стимулиране на интелектуалните способности, подобряване на мозъчната дейност. В напреднала възраст това е профилактика на старческа деменция, всякакво нарушение на паметта. Както знаете, показател за младостта на организма може да се нарече способността да се търсят нови начини за адаптиране към условията на околната среда. Наистина е така. Забелязва се, че ако животът на възрастен човек е изпълнен с разнообразни музикални мелодии, те се адаптират по-успешно, намират се в постоянно развитие и овладяват непознати преди това отрасли. Важно е да запомните: този ефект не е при слушане на един и същ тип музика. Случва се обратното: човек деградира в развитието. Това се отнася не само за старостта, но и за всяка друга възраст.
При кризите, свързани с възрастта, музикалната терапия е много важна. Смята се, че най-трудната е криза в средния живот, но тя е последвана от също толкова важен период, когато целите, мирогледът и приоритетите се променят. Човек губи все повече и повече близки хора, възможностите на тялото се променят, какъвто е общият начин на живот.
За тези промени рядко се говори, но по отношение на силата им те не са по-ниски от юношеския период – ефектите им са не по-малко интензивни. Човек не знае как да се адаптира към постоянно променящ се свят, какво да очаква от себе си, от другите.
Музикалната терапия дава възможност да се освободят емоциите по нов начин, да се преразгледат нагласите към различни събития. Препоръчва се внимателно да се слуша ритъма на творбите, благодарение на това човек по-лесно намира нови стратегии за изграждане на по-нататъшен живот. Мнозина престават да изпадат в паника поради бързо протичащото време. Сякаш те „забавят темпото“, учат се да се наслаждават на настоящето, търсят нови възможности за реализация.